Jeigu Lietuvos respublikos įmonė planuoja įdarbinti Europos Sąjungos pilietį, leidimo nereikia. Su ES piliečiu sudaroma darbo sutartis, pranešama Sodrai ir asmuo pradeda dirbti. Tuo atveju jeigu ES pilietis gyvena Lietuvoje ilgiau negu 90 dienų per 180 dienų laikotarpį, jam reikia gauti ES pažymėjimą ir deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje. Pažymėtina, kad pareiga gauti ES pažymėjimą tenka darbuotojui- ES piliečiui, o ne Lietuvos darbdaviui. Pažymėjimas galioja penkerius metus nuo sprendimo išduoti pažymėjimą priėmimo arba numatomą ES piliečio gyvenimo Lietuvos Respublikoje laikotarpį, jeigu šis laikotarpis yra trumpesnis negu penkeri metai.
Kada darbdaviai apie užsieniečių įdarbinimą turi pranešti sodrai?
Darbdaviai apie užsieniečių įdarbinimą sodrai, turi pranešti prieš 1 darbo dieną iki numatytos darbo pradžios, t.y darbuotojas privalės pradėti dirbti kitą po darbo sutarties sudarymo dieną. Šia tvarka siekiama geriau užtikrinti pradedančių dirbti interesų: nuo šiol darbuotojas galės nepradėti dirbti, o darbdavys negalės versti darbuotojo pradėti dirbti, kol nebus sudaryta darbo sutartis. Darbdaviams, įdarbintiems darbuotojus iš trečiųjų šalių, nustatyta prievolė pateikti sodrai duomenis apie Lietuvoje įdarbintus užsieniečius kurie nėra Europos Sąjungos valstybės narės piliečiai. Taip pat numatyta teikti informaciją apie komandiruojamus į Lietuvą laikinai dirbti užsieniečiams bei Europos Sajungos valstybių narių piliečius.
Trečiųjų šalių darbuotojai Lietuvoje- kodėl tai naudinga?
Trečiųjų šalių darbuotuojų įdarbinimas Lietuvoje- nepamainomas sprendimas įmonėms, kurioms reikalingi specialybių darbuotojai, tokie kaip: tolimųjų reisų vairuotojai, ūkio darbininkai, statybininkai, betonuotojai, autošaltkalviai, pagalbiniai darbininkai ar sezoniniai darbuotojai darbui turizmo srityse arba virtuvėje. Darbuotojai, atvykę dirbti į svečią šalį yra motyvuoti- jų tikslas užsidirbti pinigų, todėl nevengia dirbti ir prailgintas darbo valandas. Jie dirba našiau, nes yra motyvuoti pratęsti darbo sutartis arba turėti galimybę grįžti į Lietuvą kito sezono metu. Trečiųjų šalių darbuotojai, puiki išeitis tiems, kurių verslas sezoninis, nes tai suteikia galmybę darbuotojui užsidirbti sezono metu, o jam pasibaigus- grįžti atostogų į savo šalį.