Morkos – viena iš populiariausių rudens gėrybių lietuviškuose daržuose. Jas žmonės mėgsta dėl gero skonio, plataus pritaikomumo: morkos naudojamos sriuboms virti, salotoms, padažams, pagardams gaminti, valgomos vienos (pasaulyje itin sparčiai išpopuliarėjo mažų šviežių morkyčių kaip užkandžio valgymas), taip pat dėl to, kad morkas lengva sandėliuoti: jos lengvai išsilaiko per žiemą.
Kad morkos gerina regėjimą, žino kiekvienas: tai kartoja mūsų mamos, taip pat dažnai primenama maisto papildų akims reklamose. Tačiau ar morkos naudingos tik mūsų akims?
Morkose gausu karotinoidų, vitaminų B1, B2, PP, C, pantoteno rūgšties, flavonoidų, eterinio aliejaus ir mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, magnio, fosforo, geležies. Kalbant aiškiau, galima paminėti, kad:
Be kita ko, morkose esantis vitaminas A ir antioksidantai apsaugo odą nuo žalingo saulės poveikio, kas itin aktualu vasarą. Dėl vitamino A trūkumo gali išsausėti oda, nagai ir plaukai, taip pat vitaminas A užkertą kelią susidaryti spuogams, pigmentinėms dėmėms ir ankstyvoms smulkioms raukšlėms.
Taigi, jei mėgstate skaniai maitintis, o kartu ir rūpintis savo sveikata bei grožiu, verta auginti morkas. Kad pajustumėte morkų naudą, rekomenduojama suvartoti bent šešias morkas per savaitę.