Kiekvienas prisiekęs sodininkas žino, jog darbų sode yra begalės ir jie niekad nesibaigia, kad ir keik dirbtume. Juk viską nuolatos galima tobulinti, taisyti, keisti, perdaryti, persodinti, tręšti, kaupti kompostą ar mulčių, genėti šakas, ravėti daržus, skaldyti ir nešioti malkas, sutaisyti sandėliuko duris, sutepti durų vyrius, krauti malkas, pjauti žolę, laistyti šiltnamių augalus, parišti įvairius augalus, skinti uogas ar obuolius, rauti morkas, vėdinti šiltnamius, sukasti lysves, griebti lapus ar žolę, nešioti vandenį ir begalė kitų darbų. Tad pakalbėkime apie kelis iš jų ir kaip juos atlikti.
Jei sode gyvenate, o ne tik atvažiuojate savaitgaliais, jums, ko gero, reikės ir malkų. Juk nenorite žiemą sušalti? Jei perkate malkas žalias, jas ruošti reiktų bent pavasarį, kad jos spėtų išdžiūti, turėtų savyje mažiau drėgmės, būtų kaitresnės ir mažiau dūmytų. Bene populiariausios malkos Lietuvoje yra beržinės. Nusipirkus beržinių kaladžių, jas reikės gerai suskaldyti. Kuo mažesniais gabalais suskaldysite, tuo greičiau džius, bet tuo pačiu ir greičiau degs. Svarbu, priskaldžius malkų, jas tinkamai sudėti. Dedamos jos krūvomis, viena ant kitos. Svarbu, kad tarp malkų liktų tarpai medienos vėdinimui, taip mediena greičiau džius. Kad malkų nesulytų jas galima užtiesti polipropileno danga ar, pavyzdžiui, polietilenu, likusiu nuo šiltnamio.
Vienas populiariausių užsiėmimų lietuviškuose soduose ir daržuose – braškių auginimas. Braškes auginti gana paprasta, nors jos ir greitai veisiasi. Jei nenorite daug lankstytis ravėdami braškes, galima po jomis paguldyti šiaudų ar pjuvenų. Tuomet žolės ir piktžolės neaugs po braškėmis, jų nereikės ravėti, o ir lyja lietui ant braškių nesitaškys žemės ir skinant jos buvo švarios.
Uogų rinkimas. Uogas gerai yra rinkti, kai jos tikrai prinokusios ir lengvai skabosi. Svarbu kad renkant uogas jos būtų sausos, nebent ruošiatės iškart jas plauti. Tokiu būdu išvengsite suspaustų ar pažeistų uogų puvimo. Uogas paprastai dedame į indelius, kuriuos yra patogu prisirišti ar kitaip prisitvirtinti prie diržo ar juosmens. Vėliau uogas sudėsime į didesnius kibirus ir tuomet jau gaminsime ar uogienę, ar kompotą, ar bet kokį kitą patiekalą.
Tikimės šie patarimai bent vienam iš jūsų pagelbės dirbant sode. Galbūt sužinojote ką nors naujo ir galėsite tai pritaikyti savo kasdieniuose darbuose.